Portable EV Charger (220V 16A) with 16FT/5m SAE J1772 Cable & NEMA 6-20 Plug
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year Warranty |
| Certification: | CE |
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Exhibition Experience
Fast Delivery
Full Customization
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BS-PCD020
- Color
- Black
- Input Voltage
- AC 16A
- Power Plug
- Schuko
- Output Voltage
- 220V
- Output Current
- 16A
- Charing Plug
- Type 1
- IP Grade
- 66
- Weight
- 2.5 Kg
- Transport Package
- Carton Box
- Specification
- 50*40*10(cm)
- Trademark
- BESEN
- Origin
- China
- HS Code
- 8504409999
- Production Capacity
- 5000/Month
Product Description



| Electrical Specification | |
| Input voltage | 100V/240V AC |
| Output voltage | 100V/240V AC |
| Max. output power | 3.6kW |
| Max. output current | 16A |
| Input frequency | 47~63Hz |
| Charging interface type | IEC 62196-2, SAE J1772 |
| Functions and Accessories | |
| LCD | No |
| RCD | Type A |
| LED Indicator light | Yes |
| Intelligent power adjustment | Yes |
| Charging time setting | No |
| Working Environment | |
| Protection rating | IP 66 |
| Environment temperature | -40ºC ~+80ºC |
| Relative humidity | 0-95% non-condensing |
| Maximum altitude | <2000m |
| Cooling | Natural air cooling |
| Standby power consumption | <8W |
| Certificate | |
| CE | FCC |
| CSA | CCC |
| IP 66 | IK 10 |







Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Portable EV Charger
- 16A
- Portable EV Charger (220V 16A) with 16FT/5m SAE J1772 Cable & NEMA 6-20 Plug
Related Categories
Hot Searches
More