SAE J1772 16A Single Phase EV Electric Car Charging Cable
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Plug: | IEC 62196-2 Female/Male |
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Exhibition Experience
Fast Delivery
Full Customization
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CHC007(TPU)
- Output Voltage
- 220V
- Output Current
- 16A
- Charing Plug
- Type2
- IP Grade
- 54
- Weight
- 2.5 Kg
- Transport Package
- Carton Box
- Specification
- 40*38*8(cm)
- Trademark
- BESEN
- Origin
- China
- HS Code
- 8504409999
- Production Capacity
- 5000/Month
Product Description



| Product Specification | |
| Working voltage | 16A |
| Insulation resistance | 230V AC |
| Protection rating | IP54 |
| Product Material | |
| Shell material | Thermo plastic ( Insulator inflammability UL94 V-0) |
| Cable | TPU |
| Working Environment | |
| Maximum altitude | <2000m |
| Operating temperature | -25ºC ~ +55ºC |
| Standby power consumption | <8W |
| Charging Cable Spec | |
| Length | 5m or customized length |


PRODUCT SPECIFICATIONS SHEET
| Mode | Plug Standard | Current | Phase | Power |
| CHC001 | TYPE2-TYPE2 | 16A | 1-Phase | 3.6kW |
| CHC002 | TYPE2-TYPE2 | 16A | 3-Phase | 11kW |
| CHC003 | TYPE2-TYPE2 | 32A | 1-Phase | 7.2kW |
| CHC004 | TYPE2-TYPE2 | 32A | 3-Phase | 22kW |
| CHC007 | TYPE1-TYPE2 | 16A | 1-Phase | 3.6kW |
| CHC008 | TYPE1-TYPE2 | 32A | 1-Phase | 7.2kW |


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Mode 3 EV Cable
- Type 1
- SAE J1772 16A Single Phase EV Electric Car Charging Cable
Related Categories
Hot Searches
More